Historie sboru
Historii sborů dobrovolných hasičů obou obcí je nutné řešit odděleně, neboť jak už bylo řečeno, ke sloučení obcí dochází až v roce 1960, ke sloučení SDH až v roce 1986.
V Lašťanech byl spolek dobrovolných hasičů založen v roce 1894, z podnětu lesníka pana Františka Skoupého. Za činné členy se přihlásilo 26 občanů, za přispívající pak 47 občanů. Největším problémem bylo obstarání finančních prostředků na nákup hasícího zařízení a proto byla zorganizována veřejná dobrovolná sbírka, která do konce roku 1895 vynesla 705 zl. Prvním předsedou – starostou Spolku se stal František Skoupý, který rovněž spolku věnoval pamětní knihu, která se dochovala dodnes. V této době došlo k vybavení spolku nářadím, oblečením a novou stříkačkou od firmy A. Smejkal z Čech pod Kosířem, celkem v hodnotě 1.500 zl. Spolek velmi obětavě zasahoval při požárech nejen v obci, ale i v blízkém okolí (Geblov, Trusovice, Dolany, Štarnov, Hlušovice atd.). Od roku 1896 se spolek již nazýval Dobrovolný hasičský sbor v Lašťanech.
Po vypuknutí první světové války činnost sboru ustala a byla obnovena až po vzniku ČSR v lednu 1919. V tomto roce bylo také rozhodnuto o postavení nové hasičské zbrojnice na louce, kterou spolku darovala paní Františka Langrová. Zbrojnici hasiči budovali do roku 1928. V tomto roce byla sborem zakoupena také nová motorová dvoukolová stříkačka s čtyřtaktním motorem o výkonu 18 – 22 HP, centrifugálním čerpadlem a s příslušenstvím za 31.500 Kč. Na zakoupení stříkačky se podíleli občané, dárci, obec Lašťany (přispěla částkou 5.000 Kč) a zbytek uhradil Sbor ze svých prostředků. V této době Sbor slouží i obci Bělkovice, která na jeho činnost občas finančně přispívá.
Členové sboru se pravidelně schází na schůzích, pořádají kulturní akce, zúčastňují se různých hasičských sjezdů a cvičení. Již v roce 1926 sbor deleguje požární hlídky pro dozor na kulturních akcích. V roce 1931 má sbor 28 činných a 87 přispívajících členů, z toho 12 z obce Bělkovice. V roce 1934 hasiči u příležitosti 40. výročí založení spolku pořádají velkou slavnost spojenou se sjezdem rodáků. V dalších letech zapojili do své činnosti také ženy a dorost, zejména při samaritánských úkonech první pomoci. Pořádali také přednášky, cvičení se stříkačkou, veřejná cvičení, divadelní představení a taneční zábavy. Sbor měl i pěvecký a divadelní odbor. V roce 1936 měl sbor dva ženské odbory – požární a samaritánský. V roce 1939 se Dobrovolný hasičský sbor přejmenoval na „Sbor dobrovolných hasičů“ a byly mu schváleny nové stanovy.
Ve funkcích starosty Sboru se v letech 1904-1920 postupně vystřídalo pět občanů, v roce 1920 byl starostou zvolen Jan Černý, který tuto funkci vykonával až do roku 1940. V dubnu 1945 měl Sbor 45 činných a 79 přispívajících členů. V roce 1951 byl sbor přejmenován na „Místní jednotu Československého svazu hasičstva v Lašťanech“. Ještě v témže roce se však v protokolní knize objevuje razítko s novým názvem: “Československý svaz požární ochrany, místní jednota Lašťany, okres Šternberk“. V roce 1955 byl u Sboru vytvořen oddíl žáků a v roce 1956 měl svaz 49 členů, z toho 8 žen. V roce 1969 byl sbor přejmenován na „Český svaz požární ochrany, místní požární sbor Lašťany“. V knize zápisů ze schůzí od roku 1973 je razítko s názvem: “Svaz požární ochrany ČSSR, základní organizace 783 15 Lašťany“.
V Bělkovicích byl sbor založen v květnu 1937. Zakládajícími členy byli Otakar Filípek, Vladimír Vinkler, Jan Látal, Josef Hrdlička, Josef Malaska, Adolf Perštitský, František Neplech, Karel Látal, Marie Vavrdová, František Novák, Stanislav Půr, Blažena Klimková, František Vinkler, Josef Dudek, Antonín Sklenář, Josef Hradil a Stanislav Zeman. Nově ustanovený sbor byl zapsán do župy olomoucko - šternberské.
Zpočátku měl tento sbor velké problémy s výstrojí a výzbrojí. Peníze byly získávány sbírkami mezi členy, občany a z daní od jiných organizací. Když bylo v roce 1938 schváleno ručení obce na 12000,- Kč byla zakoupena první hasičská střílačka s dvoutaktním motorem a pístovou vývěvou. první společné stejnokroje byly zakoupeny ale až v lednu 1939. pro umístění stříkačky bylo užíváno skladiště u p. Františka Bitnera. Od roku 1939 byly podávány návrhy na stavbu požární zbrojnice, po válce byla podána žádost o přidělení stavební parcely. Když však bylo nabídnuto místo až u garáží, tak se jako zbrojnice začala užívat od roku 1946 tzv. hasičská sborovna. Do této doby se veškeré schůze pořádaly v obecní kanceláři, v sále u Titse, u pana V. Arbeita a na jiných místech.
S léty se hasičský sbor rozrůstal a bylo potřeba peněz na novou výzbroj. Ty se získávaly maškarními plesy, bály, různými soutěžemi. První zmínka o dnešní pomalu nejznámější akci, sběru železa, byla zaznamenána už 17.3.1940. V roce 1947 byla schválena koupě prvního hasičského auta od pana Oldřicha Veselského z Moravské Loděnice.
V první soutěži , které se hasiči podle kronik zúčastnili 29.5.1938, se neumístili nejhůře a to se drží až do dnešní doby. V současnosti jsme již několikrát měli umístěna družstva v okresních soutěžích a byla i účast na kraji. Hasiči se v současné době snaží o zásahy při menších požárech, povodních a jiných pomocných pracích. Vychovávají dorost, aby pokračoval v tradicích, které byly započaty v roce 1937.